• Południe Włoch

  May 28 2009, 2:02pm

  Podróż poślubna na południe Włoch była dla mnie niezapomnianym i pełnym wrażeń przeżyciem. We Włoszech zakochałam się jeszcze w dzieciństwie i powrót do nich po kilkunastu latach to dla mnie spełnienie marzeń. Najważniejszymi dla mnie punktami podróży były:
  • wyspa Capri położona w Zatoce Neapolitańskiej;
  • wycieczka na szczyt Wezuwiusza;
  • Koloseum (Amfiteatr Flawiuszów).

  Capri

  Capri jest włoską wyspą na Morzu Tyrreńskim. Znajduje się ona w pobliżu półwyspu Sorrento, a rozdziela je cieśnina Piccola. Wyspa ta jest zbudowana ze skał wapiennych, które nadają wodzie otaczającej ją przepiękny błękitny kolor. Na najwyższym wzniesieniu Capri, jakim jest Monte Solaro, znajdują się ruiny zamku, które w otoczeniu wody i ciekawej roślinności o żywych barwach, prezentują się doskonale.

  Cieszącym oko widokiem są m.in. liczne groty widoczne podczas rejsu wzdłuż brzegu Capri, w których zobaczyć można stalaktyty i stalagmity. Jedną z grot jest Biała Grota, której nazwa związana jest z białą wodą w jej pobliżu. Jest to miejsce, w którym słona woda morska spotyka się ze słodką wodą źródlaną. Cieszącym pozostałe zmysły okazały się być sklepy, z których dobiegają na przemian zapachy perfum i różnorodnych słodkości, i które kuszą do tego, aby uszczuplić nieco swój portfel i zakupić ciuszki albo jakieś kosmetyki. Nic więc dziwnego, że wyspa ta jest chętnie odwiedzana przez wielu artystów, z których niektórzy zdecydowali się na własną willę na Capri.

  Wezuwiusz

  Wezuwiusz zalicza się jednego z pięciu najbardziej niebezpiecznych wulkanów na świecie, a wiąże się z tym m.in. doszczętne zniszczenie przez niego miasta Pompeje. Stoki wulkanu, jak również jego krater, są bogate w różnorodną roślinność zachwycającą przede wszystkim fotografów. W dolnych partiach znajdują się sztucznie nasadzone lasy mieszane. Jeśli chodzi o zwierzęta, najczęściej wśród tufy wulkanicznej spacerują jaszczurki zielone i gekony tureckie. Ponadto żyzne skały wulkaniczne doskonale nadają się do różnorodnych upraw.

  Wspinaczka na Wezuwiusz do najłatwiejszych nie należy i trzeba przede wszystkim mieć coś do ochrony przed Słońcem. O męczącej drodze zapomina się jednak tuż po wejściu na samą górę i obejrzeniu krateru od wewnątrz.

  Koloseum

  Ten amfiteatr w Rzymie jest jednym z siedmiu nowych cudów świata. Został on wzniesiony przez cesarzy z dynastii Flawiuszów w latach 70-72 do 80 n.e. Widownia Koloseum mieściła kilkadziesiąt tysięcy osób, które gromadziły się aby obejrzeć walki gladiatorów i inne widowiska. Ostatnie igrzyska na Koloseum odbyły się w 528 roku, a trzęsienie ziemi z 1349 roku spowodowało, że zewnętrzna część południowej ściany się zawaliła.

  Być może zdjęcia nie odzwierciedlają sporych rozmiarów Koloseum, ale stojąc tuż przy nim widać, jaki z niego kolos.