• Bretania – bliska sercu i... żołądkowi

  May 28 2009, 2:02pm

  Korzystając z wakacji wybrałam się do Bretanii, najbardziej wysuniętej na zachód części Francji. Jest to kraina utrzymująca się głównie z rybołówstwa, wszędzie jest mnóstwo targów, gdzie można zakupić świeże owoce morza. Są one podstawą menu wielu restauracji i knajp, które w tym regionie posiadają swój specyficzny urok.

  Jedzenie w Bretanii

  Naleśniki

  Równie popularne są tam naleśnikarnie (franc. creperie). Oferują klientowi niezwykłe naleśniki, na dwa razy cieńszym cieście niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni, a do tego wspaniałe dodatki – owoce, orzechy, zapiekany ser, różne rodzaje ryb, nawet mięso – właściwie wszystko, co można sobie zamarzyć.

  Saint-Malo

  Po spróbowaniu sławnej, bretońskiej kuchni ruszyłam na spacer po Saint-Malo, uroczym miasteczku portowym, które zachwyca swą architekturą. Chodząc ciasnymi uliczkami, tak charakterystycznymi dla francuskiej zabudowy, czułam się jak w innym świecie. Otaczało mnie mnóstwo sklepików z miejscowymi wyrobami – serami, ceramiką, słynnymi winami oraz cydrem, produkowanym z przefermentowanego soku z jabłek. Zachwycają również miejscowe wypieki – kruche ciasteczka, ciasta – szczególnie sernik ze śliwkami, polecam.

  Tradycje Bretanii

  Ale Bretania to nie tylko piękne uliczki i przepyszne jedzenie, to również długoletnie celtyckie tradycje, które są kultywowane podczas nocnych świąt tańca i muzyki lub festynów i odpustów. Kulturalną i artystyczną stolicą całej Bretanii jest miasto Quimper, w rejonie Finistère, gdzie odbywa się Festival de Cornouaille.

  Dawne czasy Bretanii

  Pamiątką po dawnych czasach są także tajemnicze menhiry i dolmeny – kolumny oraz grobowce zbudowane z ogromnych kamiennych bloków, można się na nie natknąć szczególnie w okolicy Carnac. Na największym takim polu znajduje się aż 1100 menhirów. Przy okazji można zwiedzić Kurhan św. Michała, pochodzący z 5000 roku p.n.e.

  Mont-Saint-Michel

  Będąc w Bretanii nie można nie zajechać do Mont-Saint-Michel, w którym jest jeden z najciekawszych zabytków Francji, słynne benedyktyńskie opactwo znajdujące się na wzgórzu o obwodzie 1 km.

  Podsumowanie

  Plaża na Bretanii we Francji

  Podróż po tym urokliwym zakątku Francji dostarczy wielu atrakcji osobom, które chcą podążyć śladami Celtów, obejrzeć piękne widoki, spróbować przepysznych, tradycyjnych potraw lub po prostu wczuć się w tę słynną, bretońską atmosferę. Serdecznie polecam, mi się niezwykle podobało.