• Jersey - raj dla turystów

  May 28 2009, 2:02pm

  Jersey to wysepka normandzka, leżąca na Kanale La Manche, zależna od Wielkiej Brytanii. Jest podzielona na dwanaście okręgów, posiada własną walutę, rząd oraz VAT wynoszący tylko 4 %, co sprawia, że przyciąga rzesze turystów chcących odpocząć, zrobić zakupy i pozwiedzać, a naprawdę jest co.

  Otoczenie wyspy Jersey

  Wyspa zewsząd otoczona jest pięknymi plażami i robiącymi wrażenie klifami, z których podziwiać można niewiarygodne widoki. W celu obejrzenia wspaniałej linii brzegowej organizowane są rejsy promem. Można się także wybrać do sąsiednich wysepek – Guernsey, Sark czy też do Saint-Malo we Francji.

  Lato w Jersey

  W okresie letnim Jersey przeżywa oblężenie wczasowiczów, którzy zaglądają do licznych muzeów, np. „Channel Islands Military Museum”, znajdującego się w pohitlerowskim baraku, „Jersey Museum”, w którym można poznać tradycje wyspy, „Maritime Museum” przedstawiającego niezwykle istotną dla mieszkańców część ich historii, związaną z morzem, „Pallot Steam, Motor & General Museum” stanowiącego imponującą ekspozycję lokomotyw, silników, dawnych pojazdów cywilnych i wojskowych oraz innej maszynerii. Warto również zajechać do „Jersey Living Legend”, gdzie oprócz zapoznania się z przedstawioną w zabawny sposób przeszłością, można zjeść rodzinny obiad, zagrać w mini golfa i skorzystać z wielu atrakcji.

  Mini golf

  Zamki w Jersey

  Interesujący punkt programu stanowią dwa zamki: „Mont Orgueil Castle” w Gorey oraz „Elizabeth Castle” w stolicy wyspy, St. Helier, szczególnie ostatni z nich. By się do niego dostać, trzeba dojechać amfibią o kształcie kaczki lub dojść podczas odpływu. Zwiedzanie mogą umilić przepyszne miejscowe lody, produkowane z mleka uznanego za jedno z najwartościowszych na świecie.

  Kultura Jersey

  Nie zapominajmy jednak o życiu kulturalnym – letnich koncertach, filmach wyświetlanych na świeżym powietrzu, festiwalach mniejszości, szczególnie portugalskiej i polskiej oraz słynnym Święcie Kwiatów w sierpniu, kiedy to pojazdy ozdobione niewiarygodną liczbą żywych roślin wyjeżdżają na ulicę i tworzą niesamowitą paradę, której przewodzi Miss Jersey.

  Podsumowanie

  Ta niewielka wysepka jest wspaniałym miejscem do spędzenia dwóch tygodni urlopu, naprawdę można wiele zobaczyć.