• Wyjazd do Mongolii

  May 28 2009, 8:02am

  Jeżeli chcesz wyruszyć do kraju, gdzie na szlakach turystycznych nie napotkasz przepychających się turystów, oraz gdzie w hotelach zazwyczaj nie ma kompletu gości, godna polecenia jest Mongolia.

  Każdy spragniony ciszy i spokoju znajdzie wytchnienie, zatracając się w przepięknych mongolskich stepach, górach i oazach. Ten malowniczy kraj usytuowany w Azji Środkowej obejmuje obszar pięciokrotnie większy od Polski i zajmuje 1 564 000 km kwadratowych podzielonych na 18 ajmaków, oraz trzy miasta wydzielone. Bacząc na rozległy rejon Mongolii, moglibyśmy spodziewać się znacznego zaludnienia, jednakże na kilometr kwadratowy przypadają tam niespełna dwie osoby. Najwięcej ludności mongolskiej, bo aż 1/3, skupia się w stolicy kraju Ułan Bator oraz jej okolicach. Pozostała część osiadła w centrach większych ajmaków, czyniąc pozostałe tereny Mongolii praktycznie bezludnymi.

  Klimatu mongolskiego nie uda się odtworzyć nigdzie indziej na świecie, gdyż to właśnie to miejsce jest kolebką ludów koczowniczych. Dopiero tu można poczuć, co oznacza świat nieskalany współczesnością, oraz na własne oczy przekonać się, jak żyli ludzie kilka stuleci przed nami. Klimat Mongolii jest zróżnicowany. Latem mieszkańcom doskwierają wysokie upały, deszcz jest rzadkością, co przekłada się na ubogie rolnictwo. Z kolei zimą, przez wiele miesięcy, Środkowej Azji nie opuszczają siarczyste mrozy.

  W tym kraju nie zabraknie nam niczego, gdyż jest on bardzo zróżnicowany pod względem krajobrazu. Nacieszymy oczy widokiem bezkresnych aż po horyzont stepów, porośniętych przepięknie kwitnącymi niezapominajkami, wrotyczem czy też sasanką. Podróżując natkniemy się również na pustynię Gobi, która z jednej strony zaszokuje nas swoją surowością, a z drugiej zauroczy zielonymi oazami, uprawą słoneczników i warzyw.

  Pustynia Gobi

  Dla amatorów wspinaczek Mongolia oferuje wiele pasm górskich: Ałtaj Mongolski, Ałtaj Gobijski, Changaj i Chentej. Najwyższe szczyty sięgają 4000m n.p.m. W północno-wschodniej części Mongolii skorzystamy z dobrodziejstw bardzo głębokich i przejrzystych jezior: Hyargas Lake oraz Ayrag Lake. Decydując się na spotkanie z Mongolią z pewnością będzie nam dane spróbować lokalnej kuchni, która oparta jest głównie na potrawach mięsnych z dodatkiem doskonale doprawionych warzyw z własnej uprawy.

  Niestety większa część zabytków pochodząca z okresu rozkwitu imperium mongolskiego uległa zniszczeniu. Najlepiej zachowanymi pozostałościami są dosyć pokaźnych rozmiarów świątynie lamaickie wybudowane w XIX i XX wieku, których największe skupisko znajduje się w stolicy kraju.

  Dużym utrudnieniem dla turystów może być brak rozwiniętej sieci komunikacyjnej i turystycznej. Najpopularniejszym środkiem lokomocji na mongolskich stepach nadal pozostaje koń, który jest niezastąpiony podczas zimowych przepraw przez zaspy.

  Warto odwiedzić Mongolię, chociażby z tego względu, że ludność zamieszkująca ten surowy kraj należy do jednej z najsympatyczniejszych na świecie. Gdziekolwiek byśmy nie napotkali lokalnych mieszkańców, zawsze będziemy atrakcją i zawsze znajdzie się dla nas ciepła herbata i obfity posiłek. Pamiętajmy jednak, że wchodząc do mongolskiego domu, należy pozdrowić członków rodziny i usiąść, choć na chwilkę, gdyż znajdując się w pozycji siedzącej wyrażamy w tamtejszej kulturze szacunek dla odwiedzanej rodziny.