• Zabytkowa Praga

  February 11 2009, 7:40am

  Położona nad rzeką Wełtawą stolica Czech uważana jest za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Praga przyciąga tłumy turystów z całego świata, pragnących obejrzeć, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, centrum. Każdy znajdzie tam coś dla siebie – słynne zabytki, restauracje z miejscowymi specjałami, kościoły, których w Pradze nie brakuje, czy też tętniące życiem kluby i dyskoteki.

  Praga

  Stare Miasto jest sercem zarówno Pragi, jak i całych Czech. Bogato zdobione kamienice, wiekowe gotyckie świątynie (Kościół Marii Panny przed Tynem i Zespół klasztorny św. Agnieszki), ratusz wraz z charakterystycznym zegarem astronomicznym oraz pozostałości po cesarzu Karolu IV: Most Karola oraz Uniwersytet Karola – wszystko to stanowi wizytówkę tego miasta. Gdy zmęczy nas zwiedzanie, możemy odpocząć w jednej z gospód, których na starówce jest mnóstwo – piwo i inne napoje alkoholowe są w Pradze dość tanie.

  Królowie czescy zbudowali dwa kompleksy zamkowe, z których pozostał już niestety tylko Zamek na Hradczanach wraz ze słynną Katedrą Św. Wita, gdyż siedzibę na wzgórzu Wyszehrad zburzono w XV w., jednak warto zobaczyć znajdującą się tam Bazylikę św. Piotra i Pawła.

  Zamek w Pradze

  Gdy chcemy wybrać się na wycieczkę z dziećmi, naszą uwagę na pewno przykuje wspaniałe praskie ZOO czy też Morski Świat, gdzie w olbrzymich akwariach można obejrzeć ekspozycje, przedstawiające różne stworzenia wodne - od koralowców po groźne rekiny.

  Atrakcyjna i chętnie odwiedzana Praga wciąż się rozwija, czego świadectwem może być Nowe Miasto – główna dzielnica handlowa, w której znajduje się awangardowy budynek – "Tańczący Dom", który, mimo swego niezwykłego wyglądu, wtopił się już w zabytkową atmosferę miasta.

  Myślę, że nie trzeba nikogo specjalnie zachęcać do zwiedzania tego miasta, gdyż samo zdążyło zrobić sobie świetną reklamę na całym świecie, przyciągając tym samym co roku rzesze zwiedzających.